Rytų Europa – skaitmeninės plėtros lyderė

Interneto vartotojų daliai Lietuvoje išaugus nuo 74% 2016 metais iki 77% 2017 metais, šalyje stebimas spartus internetinės prekybos augimas. Atsižvelgdami į panašias tendencijas regione, „Euromonitor International savo apžvalgoje „Digital Landscape: Eastern Europe Leads the Emerging World in Digital Services išnagrinėjo Rytų Europos – regiono, kuriame įsikūrę vieni labiausiai pažengusių telekomunikacijos tinklų besivystančiose valstybėse – skaitmeninių technologijų pranašumo priežastis ir ypatumus.

 

Nuo XX a. paskutiniojo dešimtmečio Rytų Europos šalys pradėjo diegti telekomunikacijų tinklus. Dėl per kone tris dešimtmečius įgyvendintų investicijų fiksuoto ryšio ir šviesolaidžio paslaugų sektoriuose dabar regionas pasižymi ypač aukštu plačiajuosčio interneto greičiu. Nepaisant to, jog tradiciškai regione labiausiai išvystytas fiksuotas ryšys, svarbus Rytų Europos ypatumas – sparčiai besivystantis mobilusis ryšys, kuris leidžia vartotojams naudotis įvairiomis skaitmeninėmis paslaugomis. Mobiliojo ryšio operatoriai sutartinai įdiegė 4G LTE technologiją ir planuoja išbandyti labiau pažengusį – 5G ryšį. Nors skaitmeninei prekybai tai atvėrė plačias galimybes, tačiau sukėlė ir grėsmių. Viena iš jų –  saugumas skaitmeninėje erdvėje.

 

Keletas „Euromonitor International išskirtų regiono ypatybių:

  • Rytų Europa turi stipriausius fiksuoto ryšio, kurio didelę dalį sudaro šviesolaidžiai, tinklus besivystančiose šalyse. Rumunija, įdiegusi šviesolaidinį tinklą dar XX a. paskutiniame dešimtmetyje, per pastaruosius dešimtmečius jį taip išplėtė, jog gali didžiuotis bene greičiausiu plačiajuosčiu internetu pasaulyje.
  • Duomenų paklausai didėjant ypač greitai, tokiu pat tempu pastaraisiais metais auga ir investicijos į spartųjį mobilųjį ryšį. Didžiajai daliai vartotojų fiksuoto ryšio telefonus pakeitus mobiliaisiais, regione tikimasi stebėti mobilaus ryšio plitimą ir vis didėjantį sunaudojamų duomenų kiekį.
  • Regionui tampant skaitmeninių mokėjimų centru, Lenkija išsiskiria kaip bekontakčių atsiskaitymų lyderė. Nepaisant to, atsiskaitymas grynaisiais išlieka ypač populiarus ir apsunkina skaitmeninių transakcijų skaičiaus augimą.
  • Gyventojų senėjimas taip pat yra Rytų Europos ypatumas, o tai reiškia, kad didelė dalis varotojų neišmano skaitmeninių technologijų ir jomis naudojasi retai. Tuo pačiu Europos Komisijai  paskelbus saugius virtualius apmokėjimus pagrindiniu skaitmeninės rinkos prioritetu, nemažėja susirūpinimas dėl saugumo ir privatumo internete, regione išliekančio opia problema.
  • Rusija, Lenkija ir Vengrija yra laikomos didžiausią skaitmeninį potencialą turinčiomis rinkomis regione. 4G LTE technologijų plėtroje pirmauja Lenkija ir Vengrija, kurios taip pat pasižymi ir santykinai dažniausiu apsipirkimu internete, ypač kalbant apie smulkiosios elektronikos pardavimus.