Automobilių pramonė – sėkmė nepaisant skandalų

Pozityvūs rezultatai Vokietijoje

2015 metai Vokietijos automobilių pramonei buvo sėkmingi. Vokietijos automobilių gamintojų asociacija skelbia, kad 2015 m. Vokietijoje iš viso pagaminta 5.7 milijono lengvųjų automobilių. Tai 2% daugiau nei 2014 m. Didžioji dalis automobilių buvo eksportuota į užsienio rinkas. Pagal Vokietijos automobilių gamintojų asociacijos duomenis, 2015 m. eksportas sudarė 4.4 milijono naujų automobilių. Tai 3% daugiau nei 2014 m.

Finansiniai Vokietijos automobilių pramonės rezultatai 2015 m. taip pat pozityvūs. „Euromonitor International“ prognozės rodo, jog bendros Vokietijos automobilių pramonės pajamos 2015 m. siekė 383.4 milijardo eurų, 3% daugiau nei 2014 m.

Nors Vokietijos automobilių pramonė buvo paveikta „Volkswagen“ skandalo, įtaka gamybai ir pardavimams pasijautė tik 2015 m. pabaigoje. Remiantis Vokietijos automobilių gamintojų asociacijos duomenimis, gruodžio mėnesio gamyba krito 1%, o gruodžio lengvųjų automobilių eksportas sumažėjo 4%. Gamybos ir eksporto kritimui gruodį greičiausiai įtakos turėjo mažėjančios „Volkswagen“ gamybos apimtys, kadangi likę didieji Vokietijos automobilių gamintojai 2015 m. didino gamybą.

Kalbant apie „Volkswagen“, dyzelinių variklių skandalo įtaka įmonės pardavimams buvo mažesnė nei iš pradžių tikėtasi. Globalūs „Volkswagen“ pardavimai 2015 m. sumažėjo 2%, o 2015 m. gruodžio mėnesio pardavimai krito 5%. Tačiau visos didžiosios automobilių rinkos fiksavo pardavimų augimą, o „Volkswagen“ rinkos dalį palaipsniui perėmė konkurentai. Todėl nors „Volkswagen“ pardavimai krito palyginti neženkliai, turima rinkos dalis sumažėjo. Pavyzdžiui, Europoje, kuri yra svarbiausia „Volkswagen“ rinka, „Volkswagen“ rinkos dalis 2015 m. sumažėjo iki 25%, lyginant su 26% 2014 m. Nors kritimas nebuvo žymus, prognozuojama, kad jis turės įtakos įmonės ateities pardavimams. „Volkswagen“ gali būti sunku atsikovoti prarastą rinkos dalį iš konkurentų.

Vokietijos automobilių pramonės pajamos: 2015 m.

Pajamos, mlrd. €% augimas (lyginant su 2014 m.)
Lengvieji automobiliai266.43.2
Automobilių kėbulai3.44.8
Sunkvežimiai ir puspriekabės8.64.5
Automobilių dalys105.13.3

Šaltinis: „Euromonitor International“ prognozė pagal nacionalinės statistikos duomenis

 

ES ir JAV skatino automobilių pramonės augimą

Vokietijos automobilių pramonės augimą 2015 m. labiausiai paveikė augantys pardavimai Europos Sąjungoje (ES) ir JAV, nulemti bendro ekonomikos augimo bei didėjančių vartotojų pajamų. Naujų automobilių pardavimai ES, kur Vokietijos automobilių gamintojai tradiciškai turi stiprias pozicijas, 2015 m. augo 8%, iki daugiau nei 15.5 milijono automobilių. JAV naujų automobilių pardavimai 2015 m. augo 5% iki rekordinių 17.4 milijono automobilių. Augimai ES ir JAV rinkose visiškai kompensavo lėtėjančius pardavimus Kinijos, Brazilijos ir Rusijos rinkose.

Be gerėjančios makroekonominės situacijos išsivysčiusiose rinkose, Vokietijos automobilių gamintojai didino pardavimus dėl naujų modelių atsiradimo rinkoje ir naujų miesto visureigių (angl. SUV’s) modelių. SUV’s buvo pati dinamiškiausia naujų automobilių rinkos kategorija tiek ES, tiek JAV, tiek Kinijos rinkose.

Kiti faktoriai, tokie kaip nuvertėjęs euras, didelės įtakos Vokietijos automobilių pramonės pardavimams neturėjo. Automobilių gamyba išlieka gana lokalizuota ir pritaikyta prie konkrečių rinkų (pvz., dauguma JAV rinkai skirtų vokiškų automobilių gaminami JAV arba Meksikoje), todėl automobilių gamintojai yra santykinai mažai jautrūs valiutų kursų pokyčiams.

 

Auganti Lietuvos automobilių detalių rinka

Didėjanti automobilių gamyba Vokietijoje turėjo teigiamą įtaką visiems detalių gamintojams. „Euromonitor International“ prognozės rodo, kad Vokietijos automobilių dalių gamintojų pajamos 2015 m. didėjo 3%. Be to, augančios automobilių gamybos apimtys Vokietijoje teigiamai veikė ir užsienio šalių gamintojus, nes Vokietija importuoja apie 50% automobilių komponentų.

Kalbant konkrečiai apie Lietuvos gamintojus, verta paminėti, kad automobilių pramonė Lietuvoje yra gana maža. „Euromonitor International“ duomenimis 2014 m. bendra automobilių, sunkvežimių ir detalių gamyba Lietuvoje siekė 177.6 milijono eurų. Tai sudarė kiek mažiau nei 0.05% visos Vokietijos automobilių pramonės produkcijos arba 0.1% visos Vokietijos automobilių pramonės importo. Istoriškai (2009-2014 m.) Lietuvos automobilių pramonės produkcija augo itin sparčiai, vidutiniškai apie 32% per metus. Didelę įtaką tam turėjo naujos investicijos į automobilių detalių gamybą bei augantis eksportas į Vakarų Europą.

Dauguma Lietuvos įmonių, dirbančių automobilių pramonėje, orientuojasi į detalių tiekimą įmonėms, įsikūrusioms Skandinavijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Vokietijoje. Iki pablogėjant ekonominei situacijai Rusijoje, Lietuvos įmonės turėjo planų paspartinti komponentų eksportą į Rytų Europą. Didėjančios automobilių gamybos apimtys Vokietijoje, Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje, taip pat ir Belgijoje, kur sukoncentruota dalis „Volvo“ gamybos, 2015 m. darė teigiamą įtaką ir Lietuvos automobilių pramonės įmonėms, eksportuojančioms į šias šalis. Visgi, tikėtina kad 2015 m. Lietuvos automobilių pramonės gamyba augo lėčiau nei istoriniu periodu – 32%. Pagrindinė to priežastis yra didelė Lietuvos įmonių orientacija į komercinių automobilių/sunkvežimių gamybą, o 2015-ieji buvo gana sunkūs metai tiek Lietuvos, tiek Rytų Europos logistikos įmonėms.